Głoska L

Utworzono dnia 05.11.2023

Drodzy Rodzice!

Podczas badań przesiewowych zauważam, że z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, która ma problem z prawidłową wymową głoski l, której prawidłowa wymowa kształtuje około 3 roku życia. Bardzo często zamieniana jest na j- wtedy łatwo jest wychwycić taką wadę i wdrożyć ćwiczenia.

Zauważyłam jednak, że nawet w grupach 4-, 5- latków część dzieci realizuje głoskę l wadliwe. Moi podopieczni nie unoszą szerokiego języka do wałka dziąsłowego, w zamian wysuwają język między zęby lub wargi. W takiej sytuacji należy wdrożyć ćwiczenia pionizujące język. Prawidłowa wymowa głoski l daje nam większe szanse na prawidłową realizację kolejnych głosek: sz, ż, cz, dż oraz r.

Drogi rodzicu! Jeśli podczas wymawiania takich wyrazów jak : lody, lampa, lupa, lekarz, lek, latawiec, lokomotywa Twoje dziecko nie unosi szerokiego języka do wałka dziąsłowego, lecz realizuje głoskę środkiem języka lub wysuwa go poza obręb warg – zapraszam na konsultację. Wspólnie poznamy przyczynę i rozpoczniemy cykl ćwiczeń pozwalających wywołać i utrwalić prawidłową artykulację głoski.

Zapraszam do kontaktu, Agnieszka Dybich